73295 przepisów
na stronie

Kategorie przepisów

Czosnek niedźwiedzi - starożytny lek

Czosnek niedźwiedzi - starożytny lek

Zapewne wiele osób nie miało jeszcze okazji zapoznać się z czosnkiem niedźwiedzim. Tymczasem jest to roślina, posiadająca całą masę dobroczynnych właściwości. Tym bardziej warto mu się nieco bliżej przyjrzeć i być może włączyć ten szczególny rodzaj czosnku do swojego menu.

Zacznijmy od tego, że czosnek niedźwiedzi został odkryty wiele wieków temu przez starożytnych German. Od tego czasu roślina nazywana była czosnkiem cygańskim lub cygańską cebulą. Bez względu jednak na to jak go tytułowano, czosnek niedźwiedzi uważany był za uniwersalny lek, który wzmacniał cały organizm. Przekonanie o zdrowotnych właściwościach tej rośliny wzięło się z obserwacji natury oraz z legend. Starogermańskie podania wskazują na to, że ta specyficzna roślina była pierwszym posiłkiem niedźwiedzi, które wybudzały się po długim zimowym śnie. Skoro zatem jest ona w stanie wzmocnić tak ogromnego zwierza, równie dobrze musi działać na ludzi. Historia z niedźwiedziami tłumaczy przy okazji skąd wzięła się nazwa rośliny. Warto przy okazji wspomnieć, że czosnek niedźwiedzi nie przypomina z wyglądu ząbków czosnku, z którym obcujemy w naszej kuchni na co dzień. Ten specyficzny gatunek przybiera formę jadalnych liści, które z kolei wypełnione są całą masą pro zdrowotnych składników.

Czosnek niedźwiedzi posiada specjalne związki, które zmniejszają poziom złego cholesterolu LDL, zwiększając tym samym poziom dobrego cholesterolu HDL. Dodatkowo mają one wpływ na znaczące obniżenie poziomu trójglicerydów. Dzięki temu roślinie można przypisać działanie przeciwmiażdżycowe. Spożywanie czosnku niedźwiedziego może nas uchronić przed zawałem, chorobą wieńcową czy udarem. Wiele ze swojego pro zdrowotnego działania czosnek ten zawdzięcza adenozynie – jest co substancja obecna również w pospolitym czosnku, jednak tutaj mamy go znacznie więcej. Adenozyna jest w stanie wpłynąć na działanie całego układu krwionośnego, zmniejszając ryzyko zakrzepów i rozszerzając naczynia, co z kolei przyczynia się do spadku ciśnienia.

Czosnek niedźwiedzi może nas też wspomóc w walce z różnego rodzaju wirusami, pasożytami i grzybami. Wszystko dzięki obecności związków siarkowych, które chronią w szczególności nasz układ oddechowy. Ponadto specjalne kwasy fenolowe sprawiają, że wydzielina zalegająca w oskrzelach rozrzedza się, tym samym ułatwiając nam odkrztuszanie. Czosnek niedźwiedzi ma działanie zbliżone do antybiotyku, wzmacniając nasz układ odpornościowy i niszcząc skutecznie bakterie chorobotwórcze, które atakują nasz układ oddechowy oraz pokarmowy. Do tego należy dodać fakt, że roślina wspomaga wydzielanie żółci, a to z kolei znacznie poprawia pracę jelit. Dzięki temu możemy być wolni od wzdęć.

Możemy natrafić na dziko rosnący czosnek niedźwiedzi, jednak powinniśmy się raczej powstrzymać od zrywania go. Po pierwsze – roślina znajduje się pod częściową ochroną i zrywając ją w lesie złamalibyśmy prawo. Po drugie zaś – liście czosnku niedźwiedziego bardzo łatwo pomylić z konwalią majową, której spożycie może doprowadzić do silnego zatrucia.

Wstaw na stronę:

Dodaj do Wykop Gwar Technorati del.icio.us Google Bookmarks

Powrót do listy artykułów

Komentarze

Nie ma komentarzy

Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowana(y) i Twój komentarz pojawi się po sprawdzeniu przez moderatora


Wszelkie prawa zastrzeżone - MojePrzepisy.pl 2006-2017