73295 przepisów
na stronie

Kategorie przepisów

Nasiona chia - odkryjmy moc szałwii hiszpańskiej

Nasiona chia - odkryjmy moc szałwii hiszpańskiej

Nasiona chia są u nas stosunkowo mało znane, jednak ostatnio słyszy się o nich coraz częściej. A skoro się słyszy, to warto nieco zgłębić temat, bo a nuż coś w tym nasionkach jest. Same nasiona pochodzą od szałwii hiszpańskiej, rośliny znanej z Meksyku i Gwatemali. Roślina charakteryzuje się szerokimi liśćmi oraz niewielkimi fioletowymi kwiatkami. Owoce szałwii hiszpańskiej wydają owalne nasionka, które z kolei posiadają ogromna wartość odżywczą, o czym powiemy sobie za chwilkę.

Słowo „chia” oznacza w języku Majów „siłę” i patrząc na to jak cenne składniki zawierają, nie można się temu dziwić. Bardzo często poleca się jedzenie ryb ze względu na zawartość kwasów omega-3, jednak nasiona chia posiadają go o wiele więcej niż łosoś. W kwestii zawartości żelaza przeganiają szpinak, który uznaje się powszechnie za roślinę, która z zawartości żelaza słynie. Oprócz tego są bardzo bogate w wapń, potas, fosfor oraz pełnowartościowe białko. Jeśli ktoś przejmuje się zawartością glutenu w żywności, trzeba zaznaczyć, że nasiona chia są od niego wolne.

Nasiona chia pomogą nam zachować lepszą równowagę psychiczną. Wspomnieliśmy o zawartych w nich kwasach omega-3, a one z kolei w znacznym stopniu poprawiają pracę naszego mózgu. Włączenie nasion chia do naszej codziennej diety sprawi, że wzrośnie nasza zdolność uczenia się. Dzięki temu, że zwiększają koncentrację, są polecane osobom, które wykonują pracę umysłową, albo się uczą. Podczas nauki do sesji lepiej podjadać nasionka chia niż faszerować się litrami energetyku. Nasiona mają bardzo dobry wpływ na nasz układ nerwowy, działają kojąco i uspokajająco. Mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku walki z depresją. Oprócz tego obecność kwasów omega-3 może uchronić nas przed rozwojem demencji, odpędzając od nas widmo choroby Alzheimera. Ponadto dzięki kwasom omega-3 mogą uchronić nas przed chorobami nowotworowymi – tutaj mała uwaga – kwasy omega-3 zawierają linolenowy, który w dużym uproszczeniu może zapobiegać rakowi piersi i szyjki macicy. Jednak ten sam kwas może w niewielkim stopniu zwiększyć ryzyko na rozwój raka prostaty.

Trzeba wspomnieć o jednej bardzo ciekawej właściwości – nasiona chia w połączeniu z wodą zaczynają pęcznieć. Dzięki temu, podobnie zresztą jak siemię lniane wypełniają żołądek, a to z kolei sprawia, że o wiele szybciej utrzymuje się uczucie sytości. Jest to zatem poważny sojusznik w walce z nadmierną ilością kilogramów. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ilość białką zawartą w nasionach chia – w 100 g nasion znajduje się ok 16 g gram białka, jest to zatem doskonałe źródło białka dla wegetarian. Dodajmy, że nasiona te posiadają aż 91 ze 100 aminokwasów, dzięki czemu stają się bardzo wartościowym składnikiem naszej diety.

Co można przyrządzić z nasion chia? Bardzo wiele, począwszy od różnego rodzaju sałatek czy wypieków. Do nasion możemy dodać jogurt lub musli, tworząc w ten sposób zdrową przekąskę. Korzystając z tego, że nasiona pęcznieją w wodzie, można dodać je do zup jako naturalny zagęszczacz. Olej wyciśnięty z nasion możemy dodawać do sałatek, podobnie jak oliwę z oliwek. Tu należy jednak zaznaczyć, że olej ten nie nadaje się do smażenia, ponieważ przez obróbkę termiczną traci wiele swoich właściwości odżywczych.

Wstaw na stronę:

Dodaj do Wykop Gwar Technorati del.icio.us Google Bookmarks

Powrót do listy artykułów

Komentarze

milutka1609#

milutka1609

2016-04-10 10:24:43

Dobry artykuł do poczytania o chia czyli szałwii hiszpańskiej.

Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowana(y) i Twój komentarz pojawi się po sprawdzeniu przez moderatora


Wszelkie prawa zastrzeżone - MojePrzepisy.pl 2006-2017